Zapisy telefoniczne:22 632 46 45 | 604 460 201

Najczęściej Występujące Problemy Okulistyczne u Dzieci

Zez
Zez zawsze jest objawem nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu wzroku. Bez podłoża chorobowego może zezować tylko dziecko do 2 miesiąca życia. Wtedy rozwija się tzw. Odruch fiksacji (pozwala na nawiązanie kontaktu wzrokowego, świadome przyglądanie się osobom czy zabawkom) i od tej pory zaczyna działać regulacja właściwego ustawienia oczu. Od tej pory zez, jeśli występuje, powinien skłaniać rodziców do jak najszybszej wizyty u okulisty. Jest on bowiem objawem choroby.

Ropienie spojówek
Może być spowodowane przejściową infekcją, ale najczęściej u jego podłoża jest niedrożność dróg łzowych. Również wymaga leczenia okulistycznego. U małych (do około 6 miesiąca życia) dzieci często skuteczne jest leczenie zachowawcze – krople, masaż. Jeśli to nie pomaga, konieczne jest udrożnienie kanalików łzowych za pomocą płukania, sondowania czy nawet intubacji rurką silikonową.
Zaćma
Zdarza się dużo rzadziej niż zez i zapalenie spojówek na tle niedrożności dróg łzowych. Czasami ma tło genetyczne, czasami jej powodem są infekcje w okresie ciąży. Jeśli jest, wymaga pilnego leczenia operacyjnego.
Jaskra wrodzona
Niepokój dziecka (nie uzasadniony niczym innym), łzawienie, światłowstręt, przymglenie rogówki, „duże, piękne oczy”, jaskra w rodzinie – powinny skłonić rodziców do pilnej wizyty u okulisty. Jaskra nie leczona zawsze prowadzi do uszkodzenia wzroku.
Nowotwory
Najczęściej występuje siatkówczak (retinoblastoma). Każde nowo narodzone dziecko, w rodzinie którego jest ktoś, u którego rozpoznano to schorzenie, powinno być przebadane jak najszybciej przez okulistę.
Retinopatia wcześniaków
Badane są dzieci urodzone przedwcześnie lub z hipotrofią – jeszcze w szpitalu, przed wypisem do domu. W tym wypadku rodzice są doskonale zorientowani i wiedzą, że dziecko powinno być badane aż do momentu, kiedy oczy dojrzeją i są już takie, jakie powinny być, gdyby dziecko urodziło się o czasie. Jakiekolwiek zaniedbania w tym przypadku grożą dziecku ślepotą w pierwszych miesiącach życia.

 

< Powrót do poprzedniego działu

 

Zapisy Telefoniczne pon-pt
w godz: pon-pt: 10:00 - 19:00

Tel: 22 632 46 45 | 604 460 201

Email: kontakt@cmarka.pl

Umów wizytę >>>