Skip to main content

Pierwsze ząbki

Pierwsze ząbki wyrzynają się zwykle między 6-tym a 8-mym miesiącem życia, (choć czasem pod koniec pierwszego roku życia).
Najczęściej są to dwa dolne siekacze, później pojawiają się górne siekacze. W następnej kolejności dwójki, kły a na końcu przedtrzonowe i trzonowe. W wieku 3 lat Twoje dziecko będzie miało 20 zębów mlecznych. Około 6-go roku życia zaczną się pojawiać pierwsze zęby stałe.
Ząbkowanie zwykle łączy się z bólem, (choć nie zawsze), który jest wynikiem stanu zapalnego dziąseł.

Dziąsła są wtedy czerwone, twarde i opuchnięte. Dziecko jest rozdrażnione, nie chce jeść, ślini się.

Co przynosi ulgę?

Daj maluszkowi gryzaczek wypełniony wodą, schłodzony w lodówce.

Rób masaż – pocieranie dziąseł przyniesie maluszkowi ulgę, choć na początku będzie protestować, ale po krótkiej chwili odczuje znaczną ulgę.

Na rynku jest duży wybór maści i żelów, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Należy je wcierać w dziąsła, po krótkiej chwili dziecko poczuje się lepiej.

Czytaj także

O szczepieniach dla dzieci

Szczepienie polega na wprowadzeniu do organizmu zabitych, unieszkodliwionych zarazków, albo ich toksyn. Jest ich za mało i są zbyt słabe by wywołać chorobę...

Kilka słów o pielęgnacji dziecka

Skóra najmłodszych dzieci jest delikatna, cieńsza o poszczególnych niedojrzałych warstwach. Bariera ochronna skóry przed czynnikami zewnętrznymi również nie do końca jest wykształcona...