Zapisy telefoniczne:22 632 46 45 | 604 460 201

Porady dla rodziców

 

1. Czy można mieć zbyt tłuste lub chude mleko?

Nie – pokarm mamy jest właśnie taki, jakiego potrzebuje Twoje dziecko by zdrowo rosnąć. Nie ma znaczenia kolor mleka (kobietom wydaje się, że lekko błękitny odcień to dowód tego, iż jest zbyt chude lub wodniste).

2. Czy ciągłe noszenie na rękach rozpieszcza diecko?

Nie – maluszek płacze, ponieważ nie potrafi Ci inaczej powiedzieć, że czegoś potrzebuje. Zostawianie płaczącego dziecka jest nie wskazane. Tylko szybko reagując, często nosząc maleństwo na rękach okażesz mu jak bardzo jest dla Ciebie ważne.

3. Co to jest retinopatia wcześniaków?

Jest to choroba naczyń siatkówki oka, której główną przyczyną jest niedojrzałość. Około 85% zmian o charakterze retinopatii ustępuje samoistnie, ale 15% wcześniaków wymaga laseroterapii. Nieleczona choroba może prowadzić do ślepoty.

4. Ile kropli Wit. D3 dziennie powinno otrzymać dziecko, i do kiedy należy podawać?

W pierwszym roku życia Wit. D3 powinna być podawana w kroplach lub tabletkach, a o dawce decyduje pediatra neonatolog prowadzący dziecko. Standardowa dawka to 400 j.m./24 h. Szczegółowe informacje dotyczące dawkowania witaminy D znajdują się w dedykowanym artykule.

5. Jak sprawdzić, kiedy dziecku jest za gorąco?

Można to zrobić dotykając malucha karku: gorący i spocony wskazuje na to, że maluszkowi jest za ciepło.

6. Od kiedy można nosić dziecko w nosidełku?

Najbezpieczniej jest nosić dziecko w nosidełku, gdy maluch nauczy się utrzymywać tułów tak, jak do raczkowania (nie musi umieć raczkować).

7. Czy prawdą jest, że najlepsze dla dziecka są tetrowe pieluchy?

Nie – nowoczesne pieluchy jednorazowe mają doskonałą jakość. Przepuszczają powietrze, są wykonane z delikatnego materiału, czasem mają cienką warstwę balsamu. Nie uczulają i nie odparzają, jeśli tylko są odpowiednio często zmieniane.

8. Czy dania ze słoików są zdrowe?

Gotowe produkty w słoikach mają najwyższą jakość i są polecane przez pediatrów. Jeśli decydujesz się na przygotowywanie zupek w domu, zadbaj, aby warzywa pochodziły z upraw nienawożonych. Grubo je obieraj – najwięcej szkodliwych związków znajduje się pod skórką.

9. Czy najlepiej podawać niemowlętom soki zrobione w domu?

Soki dla niemowląt renomowanych firm są bardzo dokładnie kontrolowane pod względem zawartości składników mineralnych i witamin. Jeśli zaś owoce i warzywa na sok kupimy np. na bazarze lub supermarkecie, nie mamy pewności, że nie zawierają składników niepożądanych. Zwłaszcza marchewka kumuluje azotany, które są szkodliwe szczególnie dla małego dziecka.

OdżywianieOpieka i pielęgnacja


Artykuły

 

Zapisy Telefoniczne pon-pt
w godz: pon-pt: 10:00 - 19:00

Tel: 22 632 46 45 | 604 460 201

Email: kontakt@cmarka.pl

Umów wizytę >>>