Skip to main content

Poradnia preluksacyjna - USG bioderek niemowląt

Badanie stawów biodrowych u niemowląt to jedno z najważniejszych badań jakie należy wykonać po urodzeniu dziecka w ramach profilaktyki dysplazji stawowej.

Dysplazja stawu biodrowego polega na nieprawidłowym ukształtowaniu panewki stawowej, jest to najczęściej diagnozowana nieprawidłowość u noworodków. Można ją całkowicie wyleczyć, jeżeli w porę podejmie się odpowiednie działania, dlatego bardzo ważne jest wykonanie USG bioderek niemowląt w odpowiednim czasie.

 

USG bioderek niemowląt w CM Arka Warszawa

 

Badanie USG stawów biodrowych u niemowląt jest bardzo dokładne a przy tym całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne. Fale ultrasonograficzne, dzięki którym możliwe jest wykonanie USG są w pełni bezpieczne dla dzieci. Polega na przyłożeniu głowicy USG do bioderek dziecka w różnych miejscach, pod różnym kątem. Dzięki temu badaniu lekarz może ocenić poprawność rozwoju stawów biodrowych i wykryć wszelkie nieprawidłowości. Badanie USG bioderek u niemowląt daje możliwość postawienia diagnozy już podczas wizyty i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

 

Kiedy dziecko powinno odbyć pierwszą profilaktyczną wizytę w poradni preluksacyjnej?

 

Zalecane jest dwukrotne wykonanie USG stawów biodrowych u niemowląt (nawet jeżeli wynik pierwszego był prawidłowy) w pierwszym roku życia dziecka:
-pierwsze badanie najlepiej wykonać między 4 a 8 tygodniem życia (nie później niż przed ukończeniem 12 tygodni).
-drugie około 6-7 miesiąca życia.

 

Przygotowanie do badania:

 

Badanie USG bioderek niemowląt nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Warto ubrać dziecko w strój, który umożliwia łatwe odsłonięcie bioderek. Najlepiej, żeby mały pacjent był wypoczęty i najedzony.  

W CM Arka Warszawa badanie USG bioderek u niemowląt wykonuje: Lek. med. Krzysztof Kłoszewski i dr n. med. Andrzej Sionek.