Skip to main content

Porady

Najczęstsze pytania rodziców :

Nie – pokarm mamy jest właśnie taki, jakiego potrzebuje Twoje dziecko by zdrowo rosnąć. Nie ma znaczenia kolor mleka (kobietom wydaje się, że lekko błękitny odcień to dowód tego, iż jest zbyt chude lub wodniste).

Nie – maluszek płacze, ponieważ nie potrafi Ci inaczej powiedzieć, że czegoś potrzebuje. Zostawianie płaczącego dziecka jest nie wskazane. Tylko szybko reagując, często nosząc maleństwo na rękach okażesz mu jak bardzo jest dla Ciebie ważne.

Jest to choroba naczyń siatkówki oka, której główną przyczyną jest niedojrzałość. Około 85% zmian o charakterze retinopatii ustępuje samoistnie, ale 15% wcześniaków wymaga laseroterapii. Nieleczona choroba może prowadzić do ślepoty

W pierwszym roku życia Wit. D3 powinna być podawana w kroplach lub tabletkach, a o dawce decyduje pediatra neonatolog prowadzący dziecko. Standardowa dawka to 400 j.m./24 h. Szczegółowe informacje dotyczące dawkowania witaminy D znajdują się w dedykowanym artykule.

Można to zrobić dotykając malucha karku: gorący i spocony wskazuje na to, że maluszkowi jest za ciepło.

Najbezpieczniej jest nosić dziecko w nosidełku, gdy maluch nauczy się utrzymywać tułów tak, jak do raczkowania (nie musi umieć raczkować).

Nie – nowoczesne pieluchy jednorazowe mają doskonałą jakość. Przepuszczają powietrze, są wykonane z delikatnego materiału, czasem mają cienką warstwę balsamu. Nie uczulają i nie odparzają, jeśli tylko są odpowiednio często zmieniane.

Gotowe produkty w słoikach mają najwyższą jakość i są polecane przez pediatrów. Jeśli decydujesz się na przygotowywanie zupek w domu, zadbaj, aby warzywa pochodziły z upraw nienawożonych. Grubo je obieraj – najwięcej szkodliwych związków znajduje się pod skórką.

Soki dla niemowląt renomowanych firm są bardzo dokładnie kontrolowane pod względem zawartości składników mineralnych i witamin. Jeśli zaś owoce i warzywa na sok kupimy np. na bazarze lub supermarkecie, nie mamy pewności, że nie zawierają składników niepożądanych. Zwłaszcza marchewka kumuluje azotany, które są szkodliwe szczególnie dla małego dziecka.

Porady ogólne

Kiedy skorzystać z porady endokrynologa dziecięcego?

Endokrynologia to dziedzina medycyny zajmująca się zaburzeniami funkcjonowania gruczołów wydzielania wewnętrznego: tarczycy, nadnerczy, podwzgórza, przysadki, gonad, przytarczyc… .

Żółtaczka noworodków – bezinwazyjne badanie poziomu bilirubiny

Najczęściej ustępuję samoistnie. Niemniej jednak każdy przypadek żółtaczki noworodkowej powinien być monitorowany...

Gabinet ortoptyczno – pleoptyczny

Nowa usługa w Centrum Medycznym ARKA – gabinet ortoptyczno – pleoptyczny. W odpowiedzi na zapotrzebowanie naszych małych pacjentów rozszerzyliśmy zakres usług o diagnostykę i leczenie zeza i zaburzeń widzenia obuocznego

Noworodek urodzony przedwcześnie z uszkodzeniem mózgu

Wczesne uszkodzenia mózgu, krwotoczne i niedotlenieniowo-niedokrwienne, u noworodków urodzonych przedwcześnie oraz ich następstwa w okresie  niemowlęcym ...

Najczęstsze problemy zdrowotne wymagające porady gastrologicznej lub żywieniowej

Zarys składa się z sześciu części. Do wielu zagadnień przyporządkowano linki ...

Niemowlę u logopedy, czyli kilka słów o profilaktyce logopedycznej

Zazwyczaj do logopedy zgłaszają się rodzice z dzieckiem ,które już mówi ale jego mowa jest albo mało wyraźna, albo niepłynna.

Psychoterapia – pomoc w rozwiązywaniu problemów chorego dziecka i rodziców

Rodzice dziecka, które jest chore przeżywają często wiele trudnych emocji związanych z samą chorobą a także jej akceptacją.

Poradnia laktacyjna

Karmienie piersią, aby przebiegało prawidłowo, niejednokrotnie wymaga instruktażu i wsparcia.

Echo serca dziecka

Badanie echo serca przedstawia dokładny obraz serca. Podczas badania lekarz ocenia budowę i pracę serca dziecka.

USG dzieci

Badanie USG dzieci to popularna, szeroko stosowana metoda. Badanie jest bardzo dokładne a przy tym całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne.

Poradnia preluksacyjna - USG bioderek niemowląt

Badanie stawów biodrowych u niemowląt to jedno z najważniejszych badań jakie należy wykonać po urodzeniu dziecka w ramach profilaktyki dysplazji stawowej.

Poradnia ortoptyczna – leczenia zeza u dzieci

Ortoptysta dziecięcy zajmuję się diagnozą i leczeniem takich schorzeń jak : zez, zaburzenia widzenia obuocznego, niedowidzenie.

Opieka i pielęgnacja

Pierwsze ząbki

Pierwsze ząbki wyrzynają się zwykle między 6-tym a 8-mym miesiącem życia, (choć czasem pod koniec pierwszego roku życia). Najczęściej są to dwa dolne siekacze, później pojawiają się górne siekacze. W następnej kolejności dwójki, kły a na końcu…

O szczepieniach dla dzieci

Szczepienie polega na wprowadzeniu do organizmu zabitych, unieszkodliwionych zarazków, albo ich toksyn. Jest ich za mało i są zbyt słabe by wywołać chorobę...

Kilka słów o pielęgnacji dziecka

Skóra najmłodszych dzieci jest delikatna, cieńsza o poszczególnych niedojrzałych warstwach. Bariera ochronna skóry przed czynnikami zewnętrznymi również nie do końca jest wykształcona...

Czy z każdym dzieckiem trzeba zgłosić się do ortopedy ?

Wszystkie noworodki przed wypisaniem ze szpitala są badane przez lekarza pod względem ortopedycznym. Lekarz neonatolog sprawdza ...

Kąpiel w wanience

Wkładamy malucha do wanienki powoli, w taki sposób, żeby wyglądało to na zabawę.Główka jest oparta w zgięciu łokcia. Cały tułów aż do pupy, opiera się na naszym przedramieniu.

Najczęściej występujące problemy okulistyczne u dzieci

Zez zawsze jest objawem nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu wzroku. Bez podłoża chorobowego może zezować tylko dziecko do 2 miesiąca życia.

Rozwój

Rozwój niemowlęcia przez 12 pierwszych miesięcy życia

Każde dziecko jest inne i każde rozwija się w innym tempie. Nie martw się tym, że Twój maluch nie wszystko jeszcze potrafi.

Rozwój niemowlęcia – porady

Zachęcaj malca do działania i stawiaj przed nim zadania. Twoje zaangażowanie nakłoni go do podejmowania nowych wyzwań.

Odżywianie

Zalety karmienia piersią

Największym dobrodziejstwem dla dziecka jest pokarm mamy. Jest on doskonałą kompozycją składników o bardzo dużej wartości odżywczej...

Gdy musisz podać maluszkowi mleko z butelki

Dzieci, które z różnych względów nie mogą być przez mamę karmione piersią, muszą pić mieszanki modyfikowane.

Co mam zrobić, gdy mam za mało pokarmu?

Często przystawiaj malca do piersi. Pomiędzy karmieniami pobudzaj produkcję mleka starając się odciągać pokarm.

Czy moje dziecko się najada?

Maluszek powinien przybierać na wadze 125 ÷ 200 g w ciągu tygodnia (nie szkodzi, jeśli więcej)...

Co robić, gdy dojdzie do zapalenia piersi

Pierś jest wtedy obrzmiała, gorąca, mocno tkliwa i bolesna, a mleko nie wypływa.

Jak postępować w okresie nawału pokarmu?

Często przystawiaj dziecko do piersi. Przed karmieniem połóż na pierś ciepły okład.

Jak sobie radzić z bolesnymi brodawkami?

Pilnuj, by maluszek prawidłowo ssał pierś. Ważne jest, aby chwyci brodawkę wraz z jak największą częścią otoczki...

W jakiej pozycji karmić?

Pozycja, w jakiej karmimy, powinna być komfortowa zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Dziecko siedzi lub leży w pozycji „fasolki”.

Jak prawidłowo przystawić maluszka do piersi?

Połaskocz usta brodawką
Gdy maluch odwróci główkę lekko dotknij policzka, który jest bliżej ciebie...

Jak odżywiać się w czasie karmienia?

Dieta lekkostrawna bogata w witaminy i składniki mineralne, bez sztucznych barwników i środków konserwujących.

D3 – jak dawkować witaminę ?

W pierwszym roku życia witamina D3 powinna być podawana w kroplach lub tabletkach, a o dawce decyduje pediatra neonatolog prowadzący dziecko.