Skip to main content

Echo serca dziecka Warszawa

Badanie echo serca przedstawia dokładny obraz serca. Podczas badania lekarz ocenia budowę i pracę serca dziecka.

Echo serca u dziecka to badanie nieinwazyjne i bezbolesne. Trwa około 30 min. Polega na przyłożeniu głowicy USG do klatki piersiowej w różnych miejscach, pod różnym kątem (tak jak podczas zwykłego badania USG), a na ekranie wyświetlany jest obraz serca dziecka w czasie rzeczywistym.

Badanie to pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości w budowie mięśnia sercowego (np. powiększenie lub uszkodzenie), wad serca oraz nowotworów.

Podczas badania lekarz: ocenia budowę i funkcjonowanie zastawek, budowę i pracę przedsionka i komór, grubość i kurczliwość ścian mięśnia sercowego.

 

Echo serca niemowlaka w CM Arka Warszawa

 

W Centrum Medycznym Arka w Warszawie badania echo serca wykonywane są u dzieci już od pierwszych dni życia. Wady serca u noworodków stanowią ogromne zagrożenie, a wczesne ich wykrycie daje szanse na całkowite wyleczenie. Echo serca u niemowlaka nie jest badaniem obowiązkowym, wykonywane jest jeżeli pojawią się niepokojące objawy - istnieje podejrzenie wad serca.

 

Wskazania do badania echo serca u dziecka

 

U dzieci nieczęstym wskazaniem są szmery, które zazwyczaj są wykrywane podczas rutynowych wizyt u pediatry. Nie każde szmery mają podłoże patologiczne. Większość to tzw. „szmery niewinne” (często występujące u zdrowych dzieci), jednak zawsze wymagają poszerzenia diagnostyki aby wykluczyć wady serca.

 

Innymi objawami, które powinny kierować dziecko na wykonanie tego badania są:

  • zaburzenia rytmu serca
  • omdlenia
  • bóle w klatce piersiowej
  • zawroty głowy
  • nieprawidłowe wynik EEG serca
  • badanie to jest również wykonywane w celu oceny mięśnia sercowego przed zabiegiem kardiologicznym
  • profilaktycznie echo serca powinno być wykonane u dzieci u których w rodzinie występowały choroby układu krążeniowego

 

Przygotowanie do badania

 

Badanie echo serca u dzieci nie wymaga wcześniejszego przygotowania dziecka. Ze starszymi dziećmi warto porozmawiać jak będzie przebiegało badanie i na czym ono polega, wytłumaczyć, że jest ono całkowicie bezbolesne. Młodsze dzieci najlepiej, żeby były wypoczęte i najedzone, ubrane w strój, który umożliwia łatwe odsłonięcie klatki piersiowej.

 

Aparat USG

 

W CM Arka Warszawa, badanie echo serca dla dzieci, wykonywane jest na bardzo wysokiej klasy aparacie ultrasonograficznym – Philips Affiniti 50.

Zapraszamy do zapisów oraz na badanie echo serca  dziecka w Warszawie do CM Arka.