Skip to main content

Kiedy skorzystać z porady endokrynologa dziecięcego?

Endokrynologia to dziedzina medycyny zajmująca się zaburzeniami funkcjonowania gruczołów wydzielania wewnętrznego: tarczycy, nadnerczy,  podwzgórza, przysadki, gonad, przytarczyc… . Jak definicję tę przełożyć na zespół objawów obserwowanych u dzieci i niepokojących rodziców

Kiedy  zgłosić się do endokrynologa dziecięcego? Oto kilka wskazówek.

Niepokoisz się, bo Twoje dziecko jest niższe niż rówieśnicy lub obserwujesz, że od jakiegoś czasu rośnie wolniej. Twoje dziecko urodziło się przedwcześnie (lub za małe do wieku ciążowego) i nadal nie może osiągnąć wzrostu rówieśników – skontaktuj się z endokrynologiem.
Rzadko rodziców niepokoi dziecko zbyt wysokie lub zbyt szybko rosnące – uwaga, nadmierny wzrost  może być również sygnałem choroby endokrynologicznej.
Zadręczasz się , bo Twoje dziecko nie przybywa na wadze, mimo że starasz się dogadzać mu i dbasz o jakość posiłków. A może obserwujesz, że ma nadmierne łaknienie a mimo to chudnie – zgłoś się do endokrynologa.
Niepokoi Cię, że Twoje dziecko tyje mimo racjonalnego żywienia, a na jego skórze pojawiły się rozstępy – skorzystaj z porady endokrynologa.
Zauważyłeś, że u Twojej maleńkiej córeczki rosną gruczoły piersiowe lub u kilkuletniego dziecka pojawiło się owłosienie płciowe, trądzik, przykry zapach potu – nie zwlekaj, zgłoś się do endokrynologa.
Twój niepokój wzbudza brak objawów dojrzewania u dziecka, które ukończyło 13, a nawet 14 lat – wskazana konsultacja endokrynologa.
U Twojego dziecka od jakiegoś czasu nadmiernie wypadają włosy, są kruche i matowe, lub dziecko wręcz łysieje- skontaktuj się z endokrynologiem.
Obserwujesz zmianę usposobienia dziecka: od pewnego czasu stało się nadreaktywne, płaczliwe, konfliktowe, pogorszyło się w nauce, nie toleruje wysiłku fizycznego. A może odwrotnie: ciągle czuje sie zmęczone, podsypia, ma kłopoty z koncentracją i pamięcią – skorzystaj z porady endokrynologa.
Jesteś młodą mamą z problemami endokrynologicznymi (np. chorobą tarczycy) lub byłaś leczona w ciąży lekami hormonalnymi – wskazane, aby noworodka skonsultował endokrynolog.

Pamiętaj! Lepiej sprawdzić niż niepokoić się! Twoje dziecko nie musi mieć zaburzeń  endokrynologicznych. Często dobrze zebrany wywiad i „wprawne oko” doświadczonego lekarza może rozwiać Twoje wątpliwości lub pokierować właściwą diagnostyką i terapią.

 

Dr n.med. Beata Staroszczyk,

lekarz specjalista II stopnia z pediatrii, specjalista endokrynolog.

Czytaj także

Gabinet ortoptyczno – pleoptyczny

Nowa usługa w Centrum Medycznym ARKA – gabinet ortoptyczno – pleoptyczny. W odpowiedzi na zapotrzebowanie naszych małych pacjentów rozszerzyliśmy zakres usług o diagnostykę i leczenie zeza i zaburzeń widzenia obuocznego

Żółtaczka noworodków – bezinwazyjne badanie poziomu bilirubiny

Najczęściej ustępuję samoistnie. Niemniej jednak każdy przypadek żółtaczki noworodkowej powinien być monitorowany...