Skip to main content

O szczepieniach dla dzieci

Szczepienie polega na wprowadzeniu do organizmu zabitych, unieszkodliwionych zarazków, albo ich toksyn.

Jest ich za mało i są zbyt słabe by wywołać chorobę.

Gdy wnikną do organizmu zaczyna on produkować przeciwciała. Dzięki nim, gdy dziecko zetknie się z prawdziwymi zarazkami choroby, będzie uodpornione.

Na cykl szczepień składają się szczepienia podstawowe i tzw. dawki przypominające. Pierwsze szczepienie otrzymuje noworodek w pierwszej dobie po porodzie – przeciw gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Na kolejne należy zgłosić się z maluszkiem do wybranej poradni.

Datę następnego szczepienia wpisuje do książeczki szczepień pediatra, ale ty Mamo-Tato też o tym pamiętaj.

Przed każdym szczepieniem dziecko musi być zbadane przez pediatrę.

Zdarza się, że po szczepieniu w miejscu wkłucia pojawia się obrzęk i zaczerwienienie. Można wtedy zrobić maluszkowi okład z roztworu sody oczyszczonej (łyżeczka sody na szklankę letniej przegotowanej wody), lekko zabandażować. Opatrunek zmieniać, co pół godziny.

Możliwą reakcją po szczepieniu jest też temperatura – nawet do 38º C.

Jeżeli podwyższona temperatura utrzymuje się dłużej niż dwa dni – skontaktuj się z lekarzem.

Czytaj także

Pierwsze ząbki

Pierwsze ząbki wyrzynają się zwykle między 6-tym a 8-mym miesiącem życia, (choć czasem pod koniec pierwszego roku życia). Najczęściej są to dwa dolne siekacze, później pojawiają się górne siekacze. W następnej kolejności dwójki, kły a na końcu…

Kilka słów o pielęgnacji dziecka

Skóra najmłodszych dzieci jest delikatna, cieńsza o poszczególnych niedojrzałych warstwach. Bariera ochronna skóry przed czynnikami zewnętrznymi również nie do końca jest wykształcona...