Skip to main content

Dr n. med. Małgorzata Seroczyńska

Specjalista II stopnia, okulista dziecięcy
Poradnia okulistyczna dla niemowląt
Poradnia okulistyczna dla noworodków
Poradnia okulistyczna dla dzieci (do 2-3 roku życia)

Zajmuje się kompleksową diagnostyką, leczeniem chorób oczu i wad wzroku. W swojej wieloletniej karierze naukowej głównie skupiła się na problemach okulistycznych dzieci urodzonych przedwcześnie. W Centrum Medycznym Arka prowadzi dzieci od urodzenia do ukończenia drugiego roku życia.

Retinopatia wcześniaków to poważne powikłanie dzieci urodzonych przedwcześnie, które może prowadzić do ślepoty. Jest to choroba siatkówki, w wyniki której dochodzi do rozwoju nietypowych naczyń i towarzyszącej im tkanki włóknistej w siatkówce i ciele szklistym. Retinopatia wcześniaków dotyczy głównie dzieci urodzonych przed 28 tygodniem ciąży lub z masą urodzeniową poniżej 1500 g. Według najnowszych zaleceń badaniu okulistycznemu pod kątem retinopatii powinny być poddane dzieci urodzone przed 36 tygodniem ciąży. Dzieci, które w momencie porodu nie osiągnęły 2500 g, zaleca się badać minimalnie raz na 2 tygodnie aż do moment osiągnięcia dojrzałości siatkówki.

Pierwsze profilaktyczne badanie okulistyczne powinno się odbyć około 3 roku życia (o ile nie ma innych wskazań). Przesłanką do wcześniejszej wizyty są choroby okulistyczny rodziców (np. zez, duże wady wzroku).


Kiedy wizyta u okulisty jest konieczna. Co powinno zaniepokoić rodziców?

  • bóle głowy
  • częste pocieranie oczu
  • mrużenie oczu
  • łzawienie oczu
  • trudności ze skupieniem wzroku na jednym obiekcie
  • nadmierne pochylanie nad zeszytami/książkami
  • oglądanie telewizora ze zbyt bliskiej odległości
  • pogorszenie wyników w nauce, problemy z koncentracją

Jeżeli u dzieci występuje jeden w powyższych objawów, lub inny niepokojący, należy jak najszybciej zgłosić się do okulisty dziecięcego. Im wcześniej zostanie wykryta wada tym większa szansa na jej wyleczenie w przyszłości.

Zapisy telefoniczne pon-pt: pon-pt: 10:00 - 19:00

Umów wizytę w Centrum Medycznym Arka

Uzupełnij formularz

Czytaj także

Gabinet ortoptyczno – pleoptyczny

Nowa usługa w Centrum Medycznym ARKA – gabinet ortoptyczno – pleoptyczny. W odpowiedzi na zapotrzebowanie naszych małych pacjentów rozszerzyliśmy zakres usług o diagnostykę i leczenie zeza i zaburzeń widzenia obuocznego

Żółtaczka noworodków – bezinwazyjne badanie poziomu bilirubiny

Najczęściej ustępuję samoistnie. Niemniej jednak każdy przypadek żółtaczki noworodkowej powinien być monitorowany...