Skip to main content

dr n.med. Ewa Zacharska-Kokot

Echo serca dzieci i konsultacje

Kardiolog dziecięcy Warszawa

Dr n.med. Ewa Zacharska-Kokot - kardiolog dziecięcy Warszawa - Centrum Medyczne Arka

Wykonuje badanie Echo serca dzieci od 0-18 roku życia. Konsultacje kardiologiczne, ocena EKG.

Zatrudniona aktualnie w Zakładzie Kardiologii Pediatrycznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Przeprowadza konsultacje kardiologiczne i echokardiograficzne u noworodków, niemowląt i dzieci w Klinice Neonatologii, Klinice Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka, Klinice Pediatrii, Klinice Chirurgii, Klinice Onkologii, Klinice Neurologii oraz Poradniach Specjalistycznych Instytutu Matki i Dziecka. Konsultuje noworodki w Klinice Neonatologii szpitala specjalistycznego "Inflancka" oraz w Klinice Neonatologii szpitala klinicznego im prof. W. Orłowskiejgo.
 

Echo serca dziecka

Badanie echo serca przedstawia dokładny obraz serca. Podczas badanie lekarz ocenia budowę i pracę serca dziecka.

Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne. Trwa około 30 min. Polega na przyłożeniu głowicy USG do klatki piersiowej w różnych miejscach, pod różnym kątem (tak jak podczas zwykłego badania USG), a na ekranie wyświetlany jest obraz serca dziecka w czasie rzeczywistym.
Badanie to pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości w budowie mięśnia sercowego (np. powiększenie lub uszkodzenie), wad serca oraz nowotworów.

Podczas badania lekarz: ocenia budowę i funkcjonowanie zastawek, budowę i pracę przedsionka i komór, grubość i kurczliwość ścian mięśnia sercowego.

Wskazania do badania:

U dzieci nieczęstym wskazaniem są szmery, które zazwyczaj są wykrywane podczas rutynowych wizyt u pediatry. Nie każde szmery mają podłoże patologiczne. Większość to tzw. „szmery niewinne” (często występujące u zdrowych dzieci), jednak zawsze wymagają poszerzenia diagnostyki aby wykluczyć wady serca.

Innymi objawami, które powinny kierować dziecko na wykonanie tego badania są:

  • zaburzenia rytmu serca
  • omdlenia
  • bóle w klatce piersiowej
  • zawroty głowy
  • nieprawidłowe wynik EEG serca
  • Badanie to jest również wykonywane w celu oceny mięśnia sercowego przed zabiegiem kardiologicznym
  • Profilaktycznie echo serca powinno być wykonane u dzieci u których w rodzinie występowały choroby układu krążeniowego

Przygotowanie do badania:

Badanie Echo serca nie wymaga wcześniejszego przygotowania dziecka. Ze starszymi dziećmi warto porozmawiać jak będzie przebiegało badanie i na czym ono polega, wytłumaczyć, że jest ono całkowicie bezbolesne. Młodsze dzieci najlepiej, żeby były wypoczęte i najedzone, ubrane w strój, który umożliwia łatwe odsłonięcie klatki piersiowej.

 

W Centrum Medycznym Arka badania echo serca wykonywane są na aparacie Philips Affiniti 50, jednym z najnowocześniejszych, oferujących perfekcyjny obraz ultrasonografów.

Zapisy telefoniczne pon-pt: pon-pt: 10:00 - 19:00

Umów wizytę w Centrum Medycznym Arka

Uzupełnij formularz

Czytaj także

Gabinet ortoptyczno – pleoptyczny

Nowa usługa w Centrum Medycznym ARKA – gabinet ortoptyczno – pleoptyczny. W odpowiedzi na zapotrzebowanie naszych małych pacjentów rozszerzyliśmy zakres usług o diagnostykę i leczenie zeza i zaburzeń widzenia obuocznego

Żółtaczka noworodków – bezinwazyjne badanie poziomu bilirubiny

Najczęściej ustępuję samoistnie. Niemniej jednak każdy przypadek żółtaczki noworodkowej powinien być monitorowany...